NPRC - Biblioteka Główna

\

Biblioteka Główna w partnerstwie ze Szkołą Podstawową nr 13
im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim

KONKURS NA EKSLIBRIS BIBLIOTEKI ROZSTRZYGNIĘTY!

Z przyjemnością informujemy, że został rozstrzygnięty konkurs na ekslibris szkolnej biblioteki. Łącznie wpłynęło ponad 30 prac a komisja konkursowa oceniła je pod kątem m.in. oryginalności pomysłu, estetyki wykonania i bezpośredniego nawiązania do tematyki bibliotecznej. 
Oto zwycięzcy:
Klasy 2-4
I miejsce: Luiza Rant, kl. 4
II miejsce: Agata Dybioch, kl. 2
III miejsce (ex aequo): Julia Mikołajczyk, kl. 2 oraz Nadia Wojciechowska, kl. 4
Klasy 5-6
I miejsce: Julia Jentek, kl. 5
II miejsce: Weronika Rant, kl. 6
III miejsce (ex aequo): Paulina Linczewska oraz Miłosz Kala, kl. 6

Nagrodzone ekslibrisy zostaną umieszczone w książkach znajdujących się w bibliotecznym księgozbiorze Trzynastki. Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie serdecznie gratulujemy i zapraszamy na wystawę pokonkursową do szkolnej biblioteki

  

 


Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam – wchodzę. 

PIERWSZOKLASIŚCI Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

28 listopada uczniowie klasy 1a odwiedzili Bibliotekę Publiczną im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Głównym celem wycieczki, było zapoznanie dzieci z działalnością biblioteki, jej księgozbiorem a także poznanie zasad korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Kierownik biblioteki – p. Jolanta Suchorzewska, w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, przeczytała opowiadanie o Smerfach pt. Złota kula, wzbudzając spory entuzjazm wśród najmłodszych czytelników. Dzieci brały aktywny udział w zajęciach, z chęcią zadawały rozmaite pytania a na zakończenie spotkania narysowały bohaterów prezentowanego wcześniej opowiadania. Była też wycieczka pośród półek z książkami, gdzie panie bibliotekarki zachęcały uczniów do korzystania ze zbiorów wraz z rodzicami. Uczestnicy wycieczki, po miło spędzonym czasie wśród książek, wrócili pełni wrażeń do swojej szkoły.

  

 


SPOTKANIE AUTORSKIE Z ZOFIĄ STANECKĄ

26 listopada odbyło się żywiołowe, pełne mądrości i ciepłego humoru spotkanie z autorką książek dla dzieci – panią Zofią Stanecką.  Pisarka, w ciekawie prowadzonej rozmowie przekazała najmłodszym uczniom naszej szkoły wiele cennych informacji m.in. o procesie powstawania książki i ludziach, którzy ją współtworzą. Poza tym mówiła o tym, skąd czerpie pomysły i jak wygląda jej codzienna praca. Pani Zosia przeczytała także kilka fragmentów  swoich książek, co stało się punktem wyjścia do rozmaitych ćwiczeń. Uczniowie uruchomili wyobraźnię i z wielkim zaangażowaniem wcielili się w rolę ilustratorów, tworząc z geometrycznych kształtów autorskie obrazki. Na koniec nasz Gość  zaspokoił ciekawość dzieci i wyczerpująco odpowiadał na najróżniejsze kwestie pytających. Wizyta upłynęła w miłej i radosnej atmosferze.

Spotkanie zorganizowano w ramach projektu edukacyjno – wychowawczego „Czytające Szkoły” przy współpracy z partnerską biblioteką – Biblioteką Główną im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim, za co serdecznie dziękujemy.

  

 


DZIECI W SIECI – ZAGROŻENIA ZWIĄZANE Z INTERNETEM

     W związku z obchodzonym jesienią Dniem Bezpiecznego Komputera, w Trzynastce przeprowadzono cztery lekcje biblioteczne dotyczące bezpieczeństwa w sieci. 

     W zerówce oraz w klasie I a, zajęcia odbyły się przede wszystkim w formie zabawy, dzięki której dzieci szybciej przyswoiły ważne treści. Najmłodsi uczniowie z wielkim zaangażowaniem wysłuchali bajki pt. „Franklin i komputer” i przy pomocy kłębka wełny, sami stworzyli sieć komputerową. Ponadto, chętnie odpowiadali na pytania dotyczące komputera i Internetu, m.in. jak kulturalnie korzystać z sieci? Co robić w sytuacji zagrożenia? Do kogo zwrócić się o pomoc? Dowiedzieli się także jakie są przyjazne serwisy internetowe (Necio.pl, Sieciaki.pl) i co można robić innego w wolnym czasie. 

     Podobne zajęcia odbyły się w klasie II. Tam jednak główną bohaterką spotkania była królewna Amelia – dziewczynka z serii Błękitny laptop, która poprzez swoją fascynację Internetem często popada w kłopoty. Opowieści o niesfornej Amelii (Wirtualny Nieprzyjaciel oraz Nieprawdziwy świat  autorstwa Katarzyny Wojtas) stały się doskonałym pretekstem do rozmowy o zagrożeniach czyhających na najmłodszych użytkowników sieci. 

     W klasie VI zajęcia miały głównie charakter praktyczny – uczniowie, podzieleni na grupy, prezentowali swoje pomysły dot. m.in. właściwego korzystania z Internetu, jego funkcji a także problemów i zagrożeń z nim związanych. Szóstoklasiści dowiedzieli się również co to jest NETykieta i na podstawie prezentowanego studium przypadku zapoznali się z objawami uzależnienia od komputera.   

     Dodatkowe zajęcia dla klasy V i VI przeprowadził zaproszony gość - komisarz Krzysztof Kula. Policjant zapoznał uczniów z konsekwencjami grożącymi z niewłaściwego korzystania z portali społecznościowych, nielegalnego pobierania muzyki, czy też gier komputerowych. Poruszone zostały także inne tematy bliskie uczniom takie jak zamieszczanie komentarzy czy też publikacja czyichś zdjęć. Uczniowie dowiedzieli się, że każda aktywność w Internecie zostawia ślad i każdego można zidentyfikować, gdy popełni przestępstwo w sieci.

     Całość dopełniła wystawa „Dzieci w sieci” zorganizowana w szkolnej bibliotece, gdzie zaprezentowano również literaturę z zakresu bezpieczeństwa w sieci (wszystkie prezentowane książki zakupione zostały w ramach projektu Biblioteki Narodowej, w której Biblioteka Główna wraz z partnerem – Szkołą Podstawową nr 13 wzięła udział).

  

  

  

NOWE POZYCJE KSIĄŻKOWE