Biblioteka dla seniora

 

BIBLIOTEKA DLA SENIORA 2020-2022

Zaspakajanie kulturalnych potrzeb, rozwijanie zainteresowań oraz integracja i aktywacja seniorów w społeczności lokalnej to cele, jakie postawili sobie w codziennej pracy pracownicy i dyrekcja naszej biblioteki. W związku z tym już drugi rok z rzędu organizujemy szereg zajęć tematycznych skierowanych do seniorów naszego miasta i okolic, by wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom i potrzebom.


                       W 2020 roku zorganizowano:

 • warsztaty „Siłownia pamięci‟,  których istotą jest zaznajomienie seniorów z   technikami poprawiającymi sprawność mózgu i kondycję tak ważnych jego funkcji jak: pamięć, myślenie, spostrzegawczość czy koncentrację
 • kurs „Smartfon  dla seniora‟, pozwalający zapoznać seniorów z podstawami obsługi telefonu komórkowego oraz zaznajomić z możliwościami nowoczesnych technologii i wykorzystaniem ich w życiu codziennym
 • kurs komputerowy, przeznaczony dla seniorów, chcących nauczyć się samodzielnego korzystania z komputera oraz z Internetu
 • warsztaty decoupage dla seniorów, mające na celu zaprezentowanie uczestnikom technik zdobienia przedmiotów, które doskonale rozwijają zdolności plastyczne i manualne człowieka.

  W 2021 roku zorganizowano:

 • Warsztaty filmowe, warsztaty zostały zorganizowane w Mediatece dla grupy pięciu seniorek z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim.
 • Wycieczki oraz zwiedzanie obiektu Mediateka, odwiedziny w Mediatece członków Towarzystwa Chopinowskiego, Chóru Konkatedralnego pw. św. Grzegorza i Chóru Klubu Seniorów „Echo”. W 2021 roku odbyły się 3 spotkania, w których uczestniczyło 45 osób.
 • Mediateka łączy pokolenia, 16 listopada 2022 w Mediatece, w dziale Bajkoteka bawiły się maluchy, w dziale Robotyka starsze dzieci budowały roboty, a słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku zgromadzili się  w sali „Spotkania z kulturą” na interesującym spotkaniu z podróżnikiem z Rumunii, Mihailem Morarem (współpraca z Uniwersytetem Trzeciego Wieku; grupa zamknięta - 50 osób)
  Zapis wydarzenia: https://www.facebook.com/watch/?v=1025472908022270
 • Klub Seniorów Chóru „Echo” kolejny raz w Mediatece, dnia 9 grudnia 2021 roku gościli w Mediatece artyści z Klubu Seniorów „Echo”, którzy pod kierunkiem instruktora studia nagrań Komeda odbyli w tej przyjaznej kulturze, przestrzeni jedną ze swoich prób.
  Zapis wydarzenia: https://www.facebook.com/MediatekaOstrowWielkopolski/photos/pcb.1339878159800884/1339877129800987/  
 • Na głosy w Mediatece, nasza Mediateka chętnie współpracuje z różnymi instytucjami i towarzystwami, które odnajdują w tym właśnie miejscu swój własny „Przystanek kultury”. We wtorek 12 października 2021 roku odwiedzili Mediatekę miłośnicy Chopina, a dziś filia przy ulicy Kolejowej 24b gościła utalentowanych chórzystów. Soprany, alty, tenory i basy z Chóru Konkatedralnego w Ostrowie Wielkopolskim pw. św. Grzegorza.
  Zapis wydarzenia: https://www.facebook.com/MediatekaOstrowWielkopolski/photos/pcb.1309056982883002/1309056756216358/ 
 • Mikrofon dla chórów! Ferie w Mediatece zakończyły się śpiewająco. W piątkowy wieczór mediateczna sala „Spotkania z kulturą” gościła członków ostrowskich chórów (Klub Seniorów Chóru „Echo”, Chór Konkatedralny). Jedną z atrakcji tego wieczoru był konkurs wiedzy związanej z kulturą chóralną, w którym zwyciężyli Jerzy Paluszkiewicz i Marcin Gaj. Kolejne miejsca zajęli Czesław Rynkowski i Mariusz Dumka. Zabrzmiał oczywiście śpiew oraz przywołano wspomnienia z minionych koncertów.
  Zapis wydarzenia: https://www.facebook.com/MediatekaOstrowWielkopolski/videos/1083960802145862 
 • Warsztaty decupage dla seniorów, w 2021 roku i  po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa  Biblioteka Główna mogła gościć w swoich progach ostrowskich seniorów, którzy  w każdą środę lipca uczestniczyli w warsztatach rękodzielniczych metodą decoupage. W zajęciach uczestniczyło 6 osób. 
  Zapis wydarzenia: https://www.biblioteka-ostrow.pl/Aktualno%C5%9Bci/ArtMID/380/ArticleID/184/WARSZTATY-DECOUPAGE
 • Warsztaty przeciwudarowe, 5 listopada 2021 roku odbyła się w Bibliotece Głównej prelekcja na temat profilaktyki chorób krążenia oraz warsztaty zaznajamiające uczestników z metodami postępowania w wypadku udaru mózgu. W wykładach udział wzięli: specjalista ds. chorób układu krążenia, profesor neurologii z wieloletnim doświadczeniem w pomaganiu pacjentom udarowym oraz edukatorka senioralna doradzająca osobom starszym odpowiednie rozwiązania prewencyjne. Spotkanie miało formę multimedialną i cieszyło się sporym zainteresowaniem seniorów. W warsztatach uczestniczyło 20 osób.
  Zapis wydarzenia: https://www.biblioteka-ostrow.pl/Aktualno%C5%9Bci/ArtMID/380/ArticleID/214/WARSZTATY-PRZECIWUDAROWE-W-BIBLIOTECE-G%c5%81211WNEJ
 • Warsztaty z Book Foldingu, po raz pierwszy w 2021 roku odbyły się w Bibliotece Głównej warsztaty Book Foldingu. Zaproszone seniorki dowiedziały się jak dać starym książkom nowe życie. Zapoznały się z metodami wycinania i składania stron tak, aby nadać im kształt świątecznych ozdób. Zadanie nie było proste. Wymagało cierpliwości i precyzji, ale efekt końcowy był tego warty. W warsztatach uczestniczyło 9 osób. 
  Zapis wydarzenia: https://www.biblioteka-ostrow.pl/Aktualno%C5%9Bci/ArtMID/380/ArticleID/222/PIERWSZE-SPOTKANIE-Z-BOOK-FOLDINGIEM
 • Cyfrowe wsparcie dla seniorów, od sierpnia 2021 roku Biblioteka Główna uruchomiła punkt wsparcia informatycznego, w którym oferuje indywidualne porady z zakresu obsługi smartfona, komputera, tabletu czy aparatu cyfrowego. Konsultacje odbywają się w pierwszą
  i ostatnią środę miesiąca. Z porad i naszego wsparcia skorzystało w 2021 roku 20 osób. 

  W 2022 roku zrealizowano:

 • Warsztaty decupage dla seniorów, druga edycja warsztatów rękodzielniczych dla grupy ostrowskich seniorów. W zajęciach brało udział 6 osób.

 • Cyfrowe wsparcie dla seniorów, od sierpnia 2021 roku Biblioteka Główna uruchomiła punkt wsparcia informatycznego, w którym oferuje indywidualne porady z zakresu obsługi smartfona, komputera, tabletu czy aparatu cyfrowego. Konsultacje odbywają się w pierwszą
  i ostatnią środę miesiąca. Z porad i naszego wsparcia skorzystało w 2021 roku 20 osób.       

 • [PLANOWANE, sierpień 2022] Kurs obsługi smartfona dla seniorów. Podstawowa obsługa i nawigacja, poruszanie się w internecie, mediach społecznościowych i świecie aplikacji. Porady dotyczące aparatu, książki adresowej, komunikatrów, przydatne funkcje. Kurs zawiera część teoretyczną oraz zindywidualizowane podejście do kursantów. 

Wobec rosnącego zainteresowania odbiorców tymi formami działalności, powyższe inicjatywy zamierzamy już na stałe wpisać w kalendarz działań kulturalnych i edukacyjnych naszej biblioteki.

Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim
ul. Wolności 2, 63-400 Ostrów Wielkopolski, tel. 62  737 47 00, e-mail: info@biblioteka-ostrow.pl
Nasza biblioteka pełni funkcję bilioteki powiatowej.

BIP
soap2day