SZACHY WOJENNE

SZACHY WOJENNE 1939 – 1945. WAR CHESS.
Autor: Paweł Dudziński
Konsultacja naukowa: Tomasz Lisowski, prof. dr hab. Tadeusz Wolsza
Wydawca: Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim & Ostrowskie Towarzystwo Szachowe

Wydanie I
ISBN: 978-83-61530-07-7

  

    Szachy wojenne… to znakomita publikacja regionalnego badacza historii szachów, który sportem tym nie zajmuje się tylko czysto teoretycznie, lecz jest także wybitnym zawodnikiem, osiągającym międzynarodowe sukcesy. To jego kolejna pozycja na ten temat, pozostałe to: Historia szachów na ziemi ostrowskiej… (2010) oraz Historia szachów na ziemi ostrowskiej, cz. II. Słownik biograficzny szachistów ostrowskich (2011). 

    Autor łączy przekrój olimpiad, zawodów konspiracyjnych z wstrząsającymi biografiami uczestników.

 Możemy przeczytać na temat szachów na terenie Polski w roku 1939, szachów obozowych – w warunkach, gdzie miłośnicy tego sportu często ryzykowali życiem, grali potajemnie, jednak nadal z wielką pasją. Szachy były bowiem dla nich nie tylko hobby, ale również pewnego rodzaju odskocznią od okrucieństwa wojny. I tak, w Oświęcimiu, zginął m.in. Henryk Friedman - reprezentant Polski, medalista olimpijski, Abram Szpiro – czołowy polski zawodnik, wicemistrz getta warszawskiego, Leon Szwarcman, mistrz Paryża, zamordowany w 1942r. Na terenie Związku Sowieckiego zginął m.in. Juliusz Jaszczuk, Aleksander Goldstein, Zbigniew Stanisław Ohlaszeny. Biografie m. in. tych słynnych postaci szachów naszego regionu możemy odnaleźć na kartach tej publikacji.

W drugiej części autor wspomina rozgrywki na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Tutaj życie szachowe toczyło się w Krakowie z Hansem Frankiem na czele. Miłośnicy szachów oraz regionaliści zapewne znają takie nazwiska, jak: J. Bogolubow czy Heinz Nowarra. 

Szachy wojenne… opatrzone zostały zdjęciami, ilustracjami z obozów, portretami kluczowych postaci. Na okładce natomiast znajduje się grafika Mieczysława Kościelniaka, wykonana w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau w 1942r. 

 

RECENZJA KSIĄŻKI

Stowarzyszenie Bibliotekarzy PolskichMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

rolex replica streaks large substances.