KLEMENS TOMCZEK SZKIC BIOGRAFICZNY 1860-1884

Klemens Tomczek.Szkic biograficzny 1860-1884.
Autor:Michał Jarnecki
Seria wydawnicza:Patroni Ostrowskich Ulic
Redaktor serii:Włodzimierz Grabowski
Na okładce wykorzystano unikalny portret
Klemensa Tomczeka  pędzla Teodora Axentowicza,Paryż 1882 r.
Zbiory Muzeum Narodowego w Szczecinie/MNS/
ISBN  978-83-61530-83-1

Książka: Klemens Tomczek. Szkic biograficzny, wydana przez Miejską Bibliotekę Publiczną, jest pierwszą pozycją poświęconą ostrowskiemu podróżnikowi i badaczowi  mało znanego w końcu XIX wieku afrykańskiego kontynentu. Celem pierwszej polskiej wyprawy naukowej do Czarnej Afryki, był Kamerun. Ekspedycją kierował kaliszanin Stefan Szolc-Rogoziński. Klemens był faktycznie jego prawą ręką. Obaj młodzi mężczyźni znali się z ławy szkolnej, królewskiego gimnazjum we Wrocławiu. Książka jest opowieścią nie tylko o ich wspólnej wyprawie, ale też o przyjaźni. Autor nie tylko zebrał rozproszone informacje o Klemensie, zawsze do tej pory występującym w cieniu Rogozińskiego, znalazł nowe detale i rozproszył pewne mity funkcjonujące wokół osoby Tomczeka. Pozycja wypełnia lukę w polskiej historiografii i w tym też leży jej wartość.

KOMUNIKATY

W związku ze spotkaniem autorskim
Filia nr 7 dla Dzieci i Młodzieży
dnia 23.09.2020 r. (środa)