NARODOWE CZYTANIE KORDIANA
7 września 2024

NARODOWE CZYTANIE KORDIANA

Dramatycznie i z sercem, czyli tak, jak sobie nasz krzemieński wieszcz wymarzył! Narodowe Czytanie dobiegło końca. W tej edycji mierzyliśmy się z „Kordianem” Juliusza Słowackiego, a choć ten w utworze odwiedza Londyn, Włochy i Mont Blanc, to nam za scenę zmagań młodego Kordiana ze światem posłużył Amfiteatr Miejski z nastrojowym klimatem muzycznym wprost od Audiologs! Gościem specjalnym był Maciej Balcar, który odegrał dla nas najsłynniejszą scenę dramatu, a my poczuliśmy się, jak na 4805 metrze nad poziomem morza (stwierdzamy autentyczność z pierwowzorem 😉). W nieco niżej położonych panoramach rolę Kordiana zagrali wiceprezydent Sebastian Górski, dyrektor ostrowskiej biblioteki publicznej Jarosław Balcar oraz Małgorzata Pruska. W wydarzeniu wzięła też udział niezliczona liczba aktorów i wolontariuszy, za sprawą których, mamy nadzieję, udało się nam oddać wizję, jaką widział sam autor w trudach tworzący „Kordiana” w Genewie na początku 1833 r. W trakcie przygotowań przyświecał nam cel uwspółcześnienia dramatu, ale bez pozbawiania go romantycznego ducha. „Kordian” wciąż stawia nas przed problemem tego, jak duży (lub jak mały) jest wpływ jednostki na wielką historię dziejów. Czy karmieni niepokornym słowem naszego wieszcza uznamy, że jedynie walka do końca ma jakikolwiek sens? Czy wymowa „Kordiana” jest dziś tak samo aktualna jak prawie 200 lat temu? A może rację miał Mickiewicz? Z tymi pytaniami zostawiamy Was na resztę wieczoru. 

Z całego serca dziękujemy osobom zaangażowanym: reżyserii, lektorom, pracownikom technicznym, wolontariuszom oraz wszystkim uczynnym duszom, bez których nasze czytanie straciłoby mnóstwo blasku! Już za rok spotkamy się, mamy nadzieję, w podobnym lub jeszcze większym gronie, na Narodowe Czytanie 2025. Wtedy zmierzymy się z twórczością ojca literatury polskiej, Jana Kochanowskiego – wróci temat fraszek, trenów i maści na ugryzienia! 😉


Nad projektem czuwali:
Opracowanie i reżyseria: Wielisława Dankiewicz-Czajka.
Oprawa techniczno-graficzna: Miłosz Kopica.
Scenografia i rekwizyty: Jurek Frączkiewicz.
Oprawa muzyczna: Audiologs.
Organizatorzy i zaangażowane instytucje: Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim, Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim, Ostrowskie Centrum Kultury, Szkoła Podstawowa nr 7 im. Generała Józefa Bema, Ostrowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Teatr Magiczna Latarnia.
Na scenie widzieliśmy:
Prolog: uczennice Szkoły Podstawowej nr 7 im. gen. Józefa Bema. Amelia Białek, Olga Kowalczyk, Zofia Czerniejewska, Helena Popiel, Nikola Przybylska, Lena Plucińska.
W akcie I: Sebastian Górski, Anna Szmania-Binek.
W akcie II: Maciej Balcar.
W akcie III: Ewa Skibińska, Zofia Dobra-Marek, Maria Napierała, Danuta Grząka, Dorota Krakowska, Katarzyna Nowicka, Marek Kądziela, Maciej Balcar, Jarosław Balcar, Małgorzata Pruska, Bogna Skrzypczak-Walkowiak, Kinga Strzyż, Kamila Rodrigues, Roman Przybył i Katarzyna Jackowiak.
W scenie na placu Marsowym: Dorota Krakowska.

Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim
ul. Wolności 2, 63-400 Ostrów Wielkopolski, tel. 62  737 47 00, e-mail: info@biblioteka-ostrow.pl
Numer konta: 10 1090 1160 0000 0001 4985 0075
Nasza biblioteka pełni funkcję bilioteki powiatowej.
 

BIP