Czytanie oraz opowiadanie dziecku bajek to nie tylko przyjemność płynąca ze wzajemnego międzypokoleniowego kontaktu. Czas spędzony z dzieckiem to największa inwestycja w jego rozwój, za który my, rodzice, ponosimy odpowiedzialność. Dzieci uwielbiają bajki i baśnie. Dlaczego? Odpowiedz jest złożona: czytanie sprawia przyjemność, ale też pełni funkcję terapeutyczną. Świat malucha nie jest pozbawiony trudnych sytuacji i problemów, a bajka często podpowiada, jak się z nimi uporać. Dzięki niej dziecko uczy się rozpoznawania, nazywania i wyrażania różnych uczuć oraz radzenia sobie z nimi. Bajki dają możliwość utożsamiania się z ich bohaterami, pomagają stawić czoła różnym problemom życiowym i rozwiązać je. Fabuła bajki pozwala zrozumieć, że nie jesteśmy ze swoimi kłopotami sami, że możemy poszukać wsparcia w dorosłym, rówieśniku czy przyjacielu (także w tym zwierzęcym). Dzięki dobrej literaturze dziecko może doświadczyć wielu pozytywnych wrażeń, poczuć nadzieję na lepsze jutro i dostrzec, że rzeczywistość być może nie jest tak przerażająca, jak mu się początkowo wydawało. W tym roku napłynęły do nas prace, których różnorodność była dla organizatorów wielkim zaskoczeniem. Zarówno forma (wiersze, rymowanki), jak i tematyka dowodzą, że laureaci mimo młodego wieku prezentują wyjątkowe umiejętności pisarskie, a ich wyobraźnia nie zna granic. Cieszy nas fakt, że tak wiele tegorocznych bajek poruszało tematy związane z ochroną środowiska, obroną praw zwierząt i walką o nasze małe, zielone ojczyzny. Z pewnością ulubionymi typami bohaterów były bajkowe zwierzęta, które pojawiały się tym razem częściej od księżniczek, kosmitów czy krasnoludków. Na konkurs wpłynęły prace czerpiące zarówno z klasycznej formuły bajki, jak i ich nowoczesne wcielenia - utwory inspirowane światem klocków LEGO, opowieściami fantasy i migawkami z codziennego życia szkolnego. Młodzi autorzy doskonale zrozumieli, że formuła bajki ma nie tylko sprawiać czytelnikowi przyjemność, ale także zwracać uwagę na problemy, z którymi ludzkość mierzyła się od zawsze - chciwość, arogancję, zazdrość, wykluczanie słabszych, nierówności społeczne czy niszczenie świata natury.
Jury konkursowe w składzie: Bogna Skrzypczak-Walkowiak - przewodnicząca jury, oraz członkowie Anna Kondratowicz-Krasińska i Jarosław Bałdyga, po szczegółowym przeczytaniu wszystkich tekstów postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach. Pierwsza grupa to uczniowie szkół podstawowych klas I-III, druga grupa uczniowie szkół podstawowych klas IV-VI, trzecia grupa uczniowie szkół podstawowych klas VII-VIII. Podczas podsumowania konkursu 13 grudnia 2023 roku, starosta powiatu ostrowskiego Paweł Rajski, dyrektor biblioteki Jarosław Balcar, instruktor powiatowy Alicja Sierakowska oraz powołane jury wręczyli laureatom dyplomy i wyróżnienia z nagrodami książkowymi. Wszyscy laureaci i wyróżnieni w konkursie otrzymali również upominki od Starosty Ostrowskiego.
Mistrzowie pióra dwunastej edycji Powiatowego Konkursu Literackiego „Opowiedz mi bajkę”, dziękujemy Wam za tę niezwykłą literacką fantazję, za przepiękne obrazy będące dziełem Waszej wyobraźni, za trud i szczególne zaangażowanie w konkursowe zmagania. Wyrazy wdzięczności kierujemy również w stronę wspaniałych jurorów, dziękując im za wnikliwą ocenę. Oczywiście za rok zapraszamy do konkursu kolejnych mistrzów pióra, autorów pełnych uroku ilustracji, młodych bajkopisarzy, których finezja słowa i wyobraźnia poprowadzą do sukcesu! Życzymy Wam tego z całego serca.
Czas spędzony z bajką jest niezwykły …
W pierwszej kategorii uczniów klas I–III decyzją jury zostały przyznane:
1. miejsce: Nina Trocha, Królestwo jednorożców
2. miejsce: Nikola Nowicka, Króliczek i kłusownik
3. miejsce: Nikodem Stodolny, Przygody Lego Drużyny Super Błyskawicy
wyróżnienie:
Helena Kuźdub, Skrzaty biblioteczne
W drugiej kategorii uczniów klas IV–VI nagrody otrzymują:
1 miejsce: Noemi Jarych, Słoń Bambini
2 miejsce: Zofia Antczak, Nibysia i Nibymru
3 miejsce: Agata Gościniak, O Franku, Agatce i zielonym przyjacielu
wyróżnienie:
Kornelia Ulbrych, Marchewczos-ciasteno, czyli historia marcheweczki
Nadia Aleksandrzak, Potwór
Anita Maciejewska, Andrzej, Janusz i magiczny grzyb
W trzeciej kategorii uczniów klas VII –VIII nagrody otrzymują:
1 miejsce: Marcelina Tyl, Nie łuski zdobią smoka
2 miejsce: Maja Krupka, Orzech nie do zgryzienia
3 miejsce: Oliwia Szlachta, To był piękny sen