BIBLIOTEKA PACHNĄCA WRAŻENIAMI…
21 czerwca 2022

BIBLIOTEKA PACHNĄCA WRAŻENIAMI…

Uwielbiana przez najmłodszych oraz rodziców Małgorzata Swędrowska, autorka wielu książek i animatorka czytelnictwa była gościem Ostrowskiej Książnicy – Mediateka. Przystanek Kultury. Mistrzyni pióra oraz twórczyni koncepcji czytania wrażeniowego, „czyli sposobu na inicjowanie spotkań czytelniczych, łączących przeżycie tekstu literackiego z ruchem, rytmem, rymem i emocjami”, poprowadziła 20 czerwca  warsztaty szkoleniowe dla bibliotekarzy z terenu miasta i powiatu ostrowskiego. W niezwykle humorystyczny sposób wprowadziła audytorium w świat literatury dziecięcej. 
Pisanie wynika przede wszystkim z obserwacji dzieci i ich potrzeb. To jest bardzo ważne spostrzeżenie. Jest tyle spraw, które my dorośli musimy opowiedzieć dzieciom, by umiały pięknie żyć w świecie wartości i poczuciu sensu, a jednym z narzędzi do takich opowieści jest właśnie książka. Szczególnie jest to zauważalne w jej publikacji „Elementarz w podskokach”, w której stara się wpływać nie tylko na wrażliwość, ale także na aktywność ruchową dziecka.
W trakcie spotkania, poruszaliśmy się w temacie czytania wrażeniowego. Pracowaliśmy nad tym czym jest czytanie wrażeniowe? Jak tworzyć atmosferę do czytania, jak powinien wyglądać strój prowadzącego, jakie elementy wystroju miejsca są istotne. Poznawaliśmy też hasła które pomagały nam otwierać książki.
Podczas warsztatów uczestnicy doświadczali jak wiele niespodzianek kryje się w wierszach i opowiadaniach. Zostały zaprezentowane  zabawy integracyjne, które budują poczucie bezpieczeństwa, wspólnoty i radości. 
 

Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim
ul. Wolności 2, 63-400 Ostrów Wielkopolski, tel. 62  737 47 00, e-mail: info@biblioteka-ostrow.pl
Numer konta: 10 1090 1160 0000 0001 4985 0075
Nasza biblioteka pełni funkcję bilioteki powiatowej.
 

BIP
gogoanime