3 sierpnia 2021

OSTRÓW DAWNIEJ I DZIŚ

Z pewnością wielu Ostrowian zdziwiłoby się, gdyby usłyszeli, że w ich mieście znajdowała się niegdyś ulica ku czci Bismarcka lub plac imienia Adolfa Hitlera. Nie wspominając nawet o miejscach takich jak Viehmarkt (Targowisko Bydlęce - dziś okolice Placu 23. Stycznia). Wszystkie te osobliwe zakątki możecie sami obejrzeć za sprawą czytelni Biblioteki Głównej lub Ostrowskiej Biblioteki Cyfrowej!

Wspomnieliśmy o Adolfie Hitlerze – ostrowski rynek nie cieszył się zbyt długo tą przykrą nazwą, gdyż… w czasach stalinowskich przechrzczono go na plac im. Józefa Stalina… Niewiele więcej szczęścia miała ulica Raszkowska (Raschkowerstrasse), która w czasach okupacji nosiła imię po Hermannie Göringu, a później Armii Czerwonej. Jednak nie wszystkie zaułki miasta zostały tak gwałtownie potraktowane przez historię! Na przykład Feldstrasse dalej jest ulicą Polną, a Kalischerstrasse pozostała Kaliską.

Za sprawą czytelni Biblioteki Głównej możecie porównać stare z nowym i sami się przekonać, czy dawny Ostrów bardziej przeraża czy zachwyca! Zachęcamy też do poszukiwań zdjęć archiwalnych Waszych ulic - kto wie, ile scen lokalnej historii miało na nich miejsce!

Przegląd pocztówek Ostrowskiej Biblioteki Cyfrowej jest dostępny pod tym adresem.

 

Stowarzyszenie Bibliotekarzy PolskichMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

 

 

rolex replica streaks large substances.