29 lipca 2021

O HISTORII RODU Z ANTONIM I MARIĄ TACZANOWSKIMI!

Antoni Taczanowski zagościł w ostrowskiej czytelni! Wizytę udało się zorganizować dzięki współpracy Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego z Ostrowskim Towarzystwem Genealogicznym. Gość przybył wraz z żoną Marią, która chętnie brała udział w dyskusji. Wydarzenie miało formułę otwartą, choć przez ograniczenia epidemiczne należało wcześniej zadeklarować chęć udziału. Czytelnicy jednak nie zawiedli i tłumnie stawili się na spotkaniu!

Marszałek Konfederacji Brodnickiej okazał się charyzmatycznym mówcą, pochłaniając uwagę słuchaczy już od pierwszego słowa. W zdolności krasomóstwa nie ustępowała mu jednak małżonka, wprowadzając miłą atmosferę i zachęcając słuchaczy do dyskusji. Państwo Taczanowscy opowiadali między innymi o roli badań DNA w odnajdowaniu przodków, pałacu w Taczanowie, pokrewieństwie z prof. Miodkiem i czasach PRL-u. Okazało się przy tym, jak skomplikowaną kwestią było zdobycie informacji o przodkach, żyjąc w czasach komunizmu. „Błękitną krwią” wówczas lepiej było się nie chwalić, dlatego nasz gość w młodości wiedzę czerpał choćby od podsłuchanych rozmów dorosłych. Dowiedzieliśmy się również wiele o roli tradycji i wychowania w rodzie Taczanowskich - zjazdach familijnych, historii powstańczo-wyzwoleńczej i niełatwej walce o zachowanie w pamięci przodków.

A jest to tylko kilka z wielu zasłyszanych historii, dla których warto było pojawić się 27. lipca w Bibliotece Głównej! Jesteśmy zaszczyceni przyjęciem zaproszenia przez Antoniego i Marię Taczanowskich i mamy nadzieję, że jeszcze nieraz zagoszczą w naszej czytelni!

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

rolex replica streaks large substances.