9 lipca 2021

WYDAWNICTWO BIBLIOTEKI Z DWOMA NOWOŚCIAMI

Wydawnictwo Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego powraca po niełatwym okresie pandemii i proponuje czytelnikom regionalne nowości! Zachęcamy do przyjrzenia się monografii dzielnicy Zębców autorstwa Łukasza Pawełczyka oraz pozycji Krystiana i Jadwigi Niełacnych o pochowanych na ostrowskiej nekropolii przy ulicy Wrocławskiej.

„O stale obecnych. Biogramy pośmiertne i wspomnienia o osobach pochowanych na starym cmentarzu katolickim w Ostrowie Wielkopolskim"

Ostrowski „Stary Cmentarz" po raz pierwszy wspomniany został na planie miasta z 1784 r. Nic więc dziwnego, że po ponad dwustu latach jest cennym obiektem badawczym dla historyków. Wkrótce na naszych półkach zagości praca Krystiana i Jadwigi Niełacnych pt. "O stale obecnych", która pomoże poznać i zrozumieć lokalną historię przez przegląd biogramowy osób pochowanych na terenie nekropolii.

Przekazujemy do Państwa rąk książkę Krystiana i Jadwigi Niełacnych, która jest kontynuacją projektu zapoczątkowanego w 2016 pozycją „Oto stoją żywi”. Celem wydawcy było przede wszystkim zachowanie kultury pamięci o postaciach regionu i ich roli w kształtowaniu dziejów miasta. Można „O stale obecnych” traktować jak przewodnik po ostrowskiej nekropolii umożliwiający terenową naukę historii, ale przede wszystkim jest on – jak wynika z motta i przedmowy – ważnym krokiem w procesie utrwalenia pamięci o zmarłych i przywołania ich na powrót w świadomości ostrowian. Publikacja ta mogła powstać dzięki uprzejmości i zaangażowaniu wielu ludzi dostarczających wiadomości o pochowanych przy ul. Wrocławskiej. Liczymy na to, że w przyszłości uda się zdobyć jeszcze więcej informacji o – czasami nader skromnych – biogramach i wydać kolejną, jeszcze bogatszą i bardziej szczegółową publikację w ramach tej serii.

„Zębców 1419-2019. Monografia historyczna"

Publikacja Łukasza Pawełczyka, jak informuje w przedmowie sam autor, jest przede wszystkim owocem genalogicznych pasji i dociekliwości. Sam pomysł zrodził się z chęci poznawania familijnych wspomnień, by finalnie przeistoczyć się w potężną, sześciusetletnią monografię. Materiałów archiwalnych dostarczali sami mieszkańcy osiedla Zębców - wykorzystane zostały kroniki parafialne, prywatne zdjęcia a nawet ujęcia wykonane dronem. Publikacja imponuje nie tylko rozmachem czasowym, ale także bogactwem graficznym i przejrzystością, co sprawia, że jest niezwykle imersywna. W ujęciu historycznym podzielona została na czasy Zębcowa jako wsi (do 1934 r.) oraz na czas Zębcowa jako dystryktu. W książce znajdziemy też sylwetki najbadziej znanych zębcowian, mapy, kalendarium wydarzeń oraz losy znanych obiektów z okolicy. Publikacja wydana przez Bibliotekę Publiczną im. Stefana Rowińskiego jest z pewnością unikatową na rynku regionalnym monografią konsolidującą przeszłość z teraźniejszością, a przy tym encyklopedycznym przeglądem dziejów Zębcowa.

Są to kolejne wydawnictwa Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego. Przegląd dotychczas wydanych pozycji można odnaleźć pod tym adresem.

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

rolex replica streaks large substances.