11 maja 2021

„NIE MYŚL, ŻE KSIĄŻKI ZNIKNĄ”

Umberto Eco i Jean-Claude Carriere są wielkimi bibliofilami. W wywiadzie wydanym w 2010 roku udowadniają, że książka przetrwa, że kultura Internetu nie jest przedłużeniem telewizyjnej kultury obrazkowej, lecz powrotem do Gutenberga i kultury tekstu. Czytamy i piszemy dziś więcej niż kiedykolwiek w historii. Książka ciągle jest nośnikiem najdoskonalszym.

Czytanie to przywilej, a książki mają moc zmieniania świata i człowieka, nawet w najbardziej tragicznych okolicznościach, co pokazuje Mike Thomson

w reportażu ,,Biblioteka w oblężonym mieście” Fascynującą powieścią o przyjaźni i człowieczeństwie w czasie wojny jest ,,Złodziejka książek Markusa Zusaka. Natomiast Ruiz Zafon, autor powieści: ,,Cień wiatru, Gra anioła, Labirynt duchów i Więzień nieba” przenosi nas w tajemniczy świat Cmentarza Zapomnianych Książek, gdzie labirynt tajemnic, miłość, przyjaźń i czar książek splatają się w jeden misterny wątek. Motyw życia w zgodzie z samym sobą,  dostrzeganie piękna i poezji odnajdzie czytelnik w powieści pt. ,,Stowarzyszenie umarłych poetów”. Jest to książka o marzeniach, młodości, buncie i nonkonformizmie. Sprzeciw i niezadowolenie z zastanej rzeczywistości to przywilej młodości. Tak też uważała grupa młodych ludzi i mieszkańcy syryjskiego miasta  Darajja. Sądzili, że jeśli naprawdę chcą zmienić społeczeństwo, muszą czytać i uczyć się. Stworzyli pierwsza wolną, ogólnodostępną  bibliotekę i nazwali ją ,,Biblioteką Ścieżek Pokoju”.  Za udział w arabskiej wiośnie i buncie przeciwko panującemu reżimowi zapłacili najwyższą cenę. Zmuszeni do opuszczenia miasta zrównanego  z ziemią, ryzykowali życiem, by ratować książki i  chronili bibliotekę ukrytą głęboko pod gruzami. Tajny księgozbiór był dla nich symbolem nadziei i świadectwem nieprzemijającej potęgi literatury.

Zapraszamy do Filii nr 6 po  wszystkie wymienione tytuły, ale szczególnie polecamy reportaż M. Thomsona, a wprowadzeniem do tematu niech będzie teledysk „Rozbitkowie”, wystarczy kliknąć ten link. OTWÓRZ FILM

rolex replica streaks large substances.