12 kwietnia 2021

ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI W ROKU KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale także Światowy Dzień Poezji. Rok 2021 z kolei jest Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, polskiego poety pokolenia Kolumbów. Filia nr 6 Biblioteki Publicznej w Ostrowie Wielkopolskim postanowiła połączyć te dwie okoliczności i poświęcić tegoroczne obchody Dnia Poezji właśnie Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu.

Światowy Dzień Poezji jest obchodzony od 1999 roku, kiedy to został ustanowiony przez UNESCO. W tym dniu szczególną uwagę poświęca się poezji oraz działalności różnych grup poetyckich. Tradycją w filii nr 6 były organizowane w początkach wiosny spotkania z czytelnikami. W tym roku w związku z sytuacją pandemiczną tego rodzaju wydarzenie nie mogło dojść do skutku. Dlatego na czytelników odwiedzających filię w czwartek i piątek przed dwudziestym pierwszym dniem marca bieżącego roku czekały niespodzianki. Odwiedzający bibliotekę otrzymywali przygotowany dla nich wiersz K.K. Baczyńskiego „Niebo złote ci otworzę…”. Czytelnikom proponowano również do wypożyczenia poezję oraz literaturę przybliżającą postać poety – m. in. Ty jesteś moje imię Katarzyny Zyskownej-Ignaciak.

Baczyński żył zaledwie 23 lata (zginął w trakcie powstania warszawskiego), ale pozostawił po sobie ponad 500 wierszy, poematy, opowiadania, a także kilkaset rysunków  i grafik (planował studia na Akademii Sztuk Pięknych). Jego twórczość poetycka była wielokrotnie poddawana interpretacji muzycznej – utwór Znów wędrujemy śpiewa Grzegorz Turnau,  grupa Lao Che w swojej płycie Powstanie Warszawskie wykorzystała  m.in.  Elegię o chłopcu polskim, a Ewa Demarczyk śpiewała Sur le pont d'Avignon czy właśnie wiersz, którego tekst wręczano czytelnikom filii, a który można posłuchać
klikając na link https://www.youtube.com/watch?v=Ft533b2k698&ab_channel=PolskiePiosenki.

rolex replica streaks large substances.