Z KRONIKI PARAFII EWANGELICKIEJ FRIEDRICH RUTZ

Z kroniki parafii ewangelickiej w Nowych Skalmierzycach 1916-1919.
Wydawca: Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego
Autor: Friedrich Rutz
Redakcja: Jarosław Biernaczyk, Roman Dziergwa, Włodzimierz Grabowski
Przedmowa: Renate Sternel-Rutz
Przekład: Roman Dziergwa
Wydanie: I
ISBN: 978-83-61530-24-4
Ostrów Wielkopolski 2011.

Wydana z okazji 100-lecia wmurowania kamienia węgielnego pod budowę kościoła ewangelickiego w 1911 r., w opracowaniu J. Biernaczyka, publikacja Z kroniki parafii ewanglickiej w Nowych Skalmierzycach 1916-1919 stanowi kolejne ważne źródło do dziejów regionu ostrowskiego. Tworzące książkę wspomnienia ówczesnego niemieckiego pastora skalmierzyckiej parafii, Friedricha Rutza, są zapisem lokalnych wydarzeń z okresu I wojny światowej i odzyskania przez Polskę niepodległości. Kronika poprzedzona jest wstępem pióra J. Biernaczyka, w którym przedstawia on początki (od 1907 r.) parafii ewangelickiej w Nowych Skalmierzycach i wzniesienie w latach 1911-1913 świątyni przez skalmierzyckich ewangelików. Dwujęzyczną publikację (w języku polskim i niemieckim), wydaną w 2011 r., wieńczy aneks z reprodukcjami fotografii, przedstawiającymi pastora Rutza, jego rodzinę oraz dawne widoki Nowych Skalmierzyc. Pozycja ta godna jest polecenia nie tylko czytelnikom zainteresowanym dziejami zboru luterańskiego w naszym regionie, ale wszystkim pasjonatom historii znanych nam miejsc.