SPOTKANIE Z POETKĄ EWĄ LIPSKĄ
18 wrz 2019

SPOTKANIE Z POETKĄ EWĄ LIPSKĄ

Ewa Lipska to niezwykła osobowość, która z wdziękiem i łatwością uwiodła zgromadzoną publiczność i nikomu nie odmówiła chwili rozmowy po oficjalnej części wieczoru. Promowana książka Boli tylko, gdy się śmieję... Listy i rozmowy, została opublikowana przez Wydawnictwo Literackie i jest dostępna również w ostrowskiej bibliotece.

Ewa Lipska to jedna z najważniejszych postaci współczesnej literatury polskiej. Oryginalność i niezwykłość jej dorobku sprawia, że każdy kolejny tomik poezji i zbiór prozy staje się wydarzeniem artystycznym. Obecność poetki w ostrowskiej bibliotece to także jedna z najważniejszych wizyt, jakie w tej instytucji odnotowano. Była to w pewnym sensie obecność podwójna, jako że promowana podczas spotkania książka zawierała w przeważającej części korespondencję Ewy Lipskiej ze Stanisławem Lemem – jak twierdzi wielu – najwybitniejszym twórcą literatury fantastycznonaukowej na świecie.

To pod każdym względem niezwykła wymiana listów dwojga autorów o niepohamowanej pasji twórczej i bezbrzeżnej wyobraźni językowej. Książka ma też dodatkowy walor poznawczy, stanowiąc swoiste świadectwo schyłku poprzedniego ustroju i przemian po roku 1989. Pełne ironii, dystansu i humoru komentarze oraz opowieści okazały się pretekstem do przywołania kolejnych historii o ludziach, literaturze i życiu artystycznym Krakowa oraz Wiednia.