UWAGA

Od 3 marca zmianie ulegają godziny otwarcia Filii nr 6
sprawdź  - godziny otwarcia

 

  

 (31-03-2017)

          Piękno Doliny Baryczy na fotografiach, bogate wrażenia estetyczne, kojące odgłosy natury i nastrojowa muzyka - tego wszystkiego można było doświadczyć podczas kolejnej odsłony „Ostrowskich Spotkań z Przyrodą”. Swoje niezwykłe zdjęcia, ilustrowane podkładem muzycznym i śpiewem ptaków, zaprezentował współzałożyciel WTPK, wielki pasjonat i fotografik przyrody -  Łukasz Wróbel. 

zapraszamy do galerii

  Czytaj więcej...

 (24-03-2017)

         „Miasto Ostrów i Dobra Przygodzickie w aktach i dokumentach od XV do końca XVIII wieku.” -  to tytuł najnowszego dzieła historyka i regionalisty z Przygodzic – Wacława Kieremkampta. Książka została wydana przez Bibliotekę Publiczną im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim i stanowi część serii wydawniczej - „Materiały Źródłowe do Dziejów Ostrowa Wielkopolskiego i Powiatu Ostrowskiego”. Promocja publikacji odbyła się 21 marca w Bibliotece Głównej.

To już czwarty z kolei zbiór dokumentów związanych z historią Ostrowa i Dóbr Przygodzickich opracowany przez tego autora. Znajdziemy w nim dokumenty królewskie, biskupie, akty normatywne i polecenia właściciela dóbr, inwentarze oraz dokumenty sądowo-administracyjne. Zaprezentowane w zbiorze źródłowe dokumenty i akta są bardzo zróżnicowane - zarówno co do treści - jak i co do charakteru. Ułożone są chronologicznie - zgodnie z datą ich powstania.

zapraszamy do galerii

  Czytaj więcej...

 (20-03-2017)

         W minioną środę czytelniczki Filii nr 6 spotkały się, by przy kawie porozmawiać o kobietach, mężczyznach, literaturze i sztuce. Pretekstem do dyskusji stało się wysłuchanie fragmentów zbioru opowiadań pt. „Pani Kant i madame Hyde” naszej rodzimej autorki, Bogny Skrzypczak-Walkowiak. Z kolei prezentacja książek: „Szpieg” Paulo Coelho oraz „Igły. Polskie agentki, które zmieniły historię” autorstwa Marka Łuszczyny zainspirowała je do podjęcia tematu roli kobiet w wywiadzie i cenie, jaką przyszło im zapłacić za swoje działania. Przywołano też filmy „Sztuka kochania” i „Powidoki”, które niedawno gościły na ekranach kin. Wspomniane obrazy były punktem wyjścia do rozmowy o tym, jak silne osobowości kobiece wpływają na kształtowanie naszego świata i codzienności. Uczestniczki wyraziły zainteresowanie kolejnymi spotkaniami.

zapraszamy do galerii

  

 (16-03-2017)

         Joanna Bator - jedna z najciekawszych polskich powieściopisarek, laureatka Nagrody Nike 2013, publicystka, antropolożka kultury i specjalistka od gender studies gościła w miniony wtorek w ostrowskiej Bibliotece. Do naszego miasta przyjechała ze swoją najnowszą powieścią „Rok królika”. Spotkanie z pisarką cieszyło się dużym zainteresowaniem. Wielbiciele jej talentu czekali na nie trzy lata. We wtorkowy wieczór czytelnia Biblioteki Głównej zapełniła się więc do ostatniego miejsca. Bator opowiedziała  m. in. o początkach literackiej kariery, wspólnych elementach książek wałbrzyskich i japońskich, pobycie w Japonii, wielkim sentymencie do rodzinnego Wałbrzycha i filmie na podstawie „Ciemno, prawie noc”. Dyskusję moderowała Kornelia Ćwiklak, doktor nauk humanistycznych, literaturoznawczyni i wykładowczyni UAM.

zapraszamy do galerii

  Czytaj więcej...

 (14-03-2017)

         W czwartek, 9 marca, po raz kolejny - a pierwszy w tym roku - Filię nr 2 odwiedziła grupa pięciolatków z Przedszkola nr 16 im. Koszałka Opałka. 

Zwiedzając czytelnię i wypożyczalnię, dzieci dowiedziały się, jak wygląda praca w bibliotece, jak korzystać z księgozbioru i gdzie szukać interesujących ich pozycji. Szczególną uwagę maluchów zwróciły regały z opowiadaniami, historyjkami i baśniami dla najmłodszych. Dlatego został przygotowany konkurs, w którym przedszkolaki miały za zadanie odgadnąć postacie z różnych bajek zaprezentowanych podczas spotkania. Dzieci oczywiście celnie trafiały, co tylko dowodzi, że milusińscy również dużo czytają. 

Na zakończenie każdy otrzymał zakładkę do książek oraz informacje o placówce.  Mamy nadzieję, że ta miła wizyta zaowocuje wieloma nowymi czytelnikami  w naszej Bibliotece.

zapraszamy do galerii

  

 (13-03-2017)

         Niemal 50 osób wzięło udział w quizie przygotowanym z okazji Dnia Języka Ojczystego w Filii nr 6. Konkurs pod tytułem „Najpopularniejsze Błędy Językowe” rozpoczął się 20 lutego i trwał tydzień.

Spośród wszystkich uczestników 17 osób bezbłędnie zaznaczyło prawidłowe formy wypowiedzi. Nagrody wylosowali nasi czytelnicy:  Borys i Nikodem. Wśród szczęśliwców znalazło się 10 osób. Chłopcom dziękujemy, a laureatom gratulujemy. 

Przypomnijmy, że Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest już od osiemnastu lat. Data tego święta (21 lutego) została ustanowiona na pamiątkę wydarzeń w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów zginęło podczas demonstracji w obronie języka bengalskiego. Obchody mają na celu zwrócenie uwagi na różnorodność językową świata oraz ochronę języków zagrożonych i ginących.

zapraszamy do galerii

 
  

 (09-03-2017)

         Dzieci z klas II Szkoły Podstawowej nr 7 i Szkoły Podstawowej nr 5 wzięły udział w zajęciach tematycznych z okazji Dnia Kobiet. Spotkanie w Filii nr 7 rozpoczęła rozmowa na temat roli kobiet w społeczeństwie. 

Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące zawodów, jakie wykonują kobiety, czym zajmują się w domu i na jakich stanowiskach nie mogą pracować. Dzieci dowiedziały się, że ich droga do równouprawnienia była długa i skomplikowana. Następnie nasi goście rozwiązywali zagadki i przy pomocy zaprezentowanych rekwizytów odgadywali różne zawody wykonywane przez kobiety. Chłopcy otrzymali kilka wskazówek o tym, jak każdy mężczyzna powinien zachować się wobec kobiety i jakie są ich grzecznościowe powinności w stosunku do dziewczynek.

Drugoklasiści wzięli też udział w zabawie z wizerunkami najbardziej znanych kobiet pt. „Czy znasz tę kobietę?”. Kolejnym punktem zajęć była gra w szukanie swojej pary. Tym razem trzeba było wykazać się znajomością popularnych kobiet z bajek. Na zakończenie dzieci ozdabiały papierowe serduszka dla swoich sympatii i układały kwiaty z korków. Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek o sławnych, odważnych i silnych kobietach.

zapraszamy do galerii

  

Strona 9 z 48Pierwsza   Poprzednia   4  5  6  7  8  [9]  10  11  12  13  Następna   Ostatnia   

  Szukaj

 

KATALOGI ON-LINE
 

 


 

 

 

  

 

 ( trwa aktualizacja )

 

nasza strona na


 

Kartoteka Regionalna
    i Zagadnieniowa

 


 

 

 


 

 

 

 

NEWSLETTER
Biblioteka Ostrów

Bądź na bieżąco! Zapisz się na listę subskrybentów!

 

E-mail:
Powiadamiaj
 
 


           

 

Copyright 2012 Biblioteka Publiczna w Ostrowie Wielkopolskim   |      Zaloguj