( 07-03-2017)

         Tak zatytułowane spotkanie odbyło się w miniony czwartek w Filii nr 7. Tym razem gościliśmy dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim. Okazją do wizyty była 35. rocznica śmierci Marii Kownackiej, polskiej pisarki i tłumaczki, autorki m. in. „Plastusiowego Pamiętnika” i „Rogasia z Doliny Roztoki”.

Zajęcia rozpoczęła prezentacja multimedialna przedstawiająca biografię oraz twórczość Kownackiej. Dla uczestników przygotowano rozmaite zagadki i zgadywanki związane z Plastusiem - jedną z najbardziej znanych postaci w polskiej literaturze dla najmłodszych. Uczniowie wykazali się świetną znajomością przygód bohatera i jego przyjaciół mieszkających w piórniku. Nasi goście dowiedzieli się o okolicznościach powstania najsłynniejszego dzieła autorki, przypomnieli sobie także pozostałe, najbardziej znane utwory Marii Kownackiej.

zapraszamy do galerii

  Czytaj więcej...

 (22-02-2017)

       Dzieci z Przedszkola nr 15 wzięły udział w akcji „Zaczytani” i podarowały książki małym pacjentom ostrowskiego szpitala. W imieniu przedszkolaków chorym dzieciom przekazała je dyrektor placówki wraz z pracownikami. Wybraną przez siebie lekturę z pieczątką „Zaczytani” mali pacjenci mogą zabrać ze sobą do domu.

Podczas ferii zimowych Filia nr 3 starała się umilić dzieciom pobyt w szpitalu. Bezpośrednio do ich łóżek dostarczane były książki. Polecano ciekawe, wartościowe i ładnie wydane lektury, o treści wesołej i optymistycznej, m.in. szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren. Do głośnego czytania zachęcano także rodziców. 

W wakacyjne środy małym pacjentom głośno czytała bibliotekarka Iwona Kopecka oraz ich opiekunowie. Milusińscy wysłuchali m. in. wybranych rozdziałów „Dzieci z Bullerbyn”, opowiadań o sympatycznej Martynce i o Franklinie, a także klasykę wierszy dla najmłodszych Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Głośne czytanie oraz podarunek w postaci książek z akcji „Zaczytani” sprawiło im ogromną radość i pozwoliło na chwilę zapomnieć o szpitalnej rzeczywistości.

  

 (21-02-2017)

          Filia nr 6 zaprasza czytelników do udziału  w konkursie  „Najpopularniejsze błędy językowe”. Celem quizu jest promocja języka polskiego wśród młodzieży i osób dorosłych. Konkurs organizowany jest z okazji  przypadającego 21 lutego Dnia Języka Ojczystego. Można wziąć w nim udział do wtorku (28 lutego) w Filii nr 6 w godzinach otwarcia biblioteki. Zadaniem uczestników jest wybranie poprawnej formy językowej.  Spośród osób, które udzielą prawidłowych odpowiedzi rozlosowane zostaną nagrody książkowe.

Życzymy powodzenia!

zapraszamy do galerii

  

 (16-02-2017)

          Już po raz 14. rozstrzygnięto powiatowy konkurs literacki "Walentynkowy wiersz miłosny" organizowany przez ostrowską Bibliotekę Publiczną. Uroczyste ogłoszenie wyników i podsumowanie wydarzenia odbyło się 14 lutego w czytelni Biblioteki Głównej. Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło 75 utworów poetyckich od autorów z powiatu ostrowskiego. Oceniało je jury w składzie: Maria Libera - przewodnicząca, Aneta Kołodziejczyk-Trawińska i Lidia Tomala - członkinie. Po przeczytaniu wszystkich nadesłanych wierszy przyznano nagrody i wyróżnienia w następujących kategoriach wiekowych: najmłodsi klas I-III, najmłodsi klas IV-VI, młodzież gimnazjalna, młodzież ponadgimnazjalna oraz dorośli. 

Spośród uczniów klas I-III I nagrodę otrzymała Karolina Mądra za utwór "O zakochanej Zosi". Wyróżniono Lenę Lewicką, autorkę wiersza "Niebieskooki".

zapraszamy do galerii

  Czytaj więcej...

 (16-02-2017)

         W związku z przypadającym 17 lutego Światowym Dniem Kota Filia nr 7 zorganizowała zajęcia kulturalno-edukacyjne związane z tymi uroczymi czworonogami. W bibliotece gościliśmy uczniów kl. III ze Szkoły Podstawowej nr  7 oraz kl. II ze Szkoły Podstawowej nr  5.  Na wstępie dzieci dowiedziały się, że w Polsce to święto obchodzone jest od 2006 roku. Aby upodobnić się do bohaterów spotkania, przy pomocy kredek do twarzy, przeistoczyły się w małe kociaki.

Kot zawsze spada na cztery łapy, koty chodzą własnymi ścieżkami, drzeć z kimś koty, nie kupuj kota w worku, nie lubią się jak pies z kotem - wiele jest przysłów i powiedzeń związanych z kotami. Wspólnie z dziećmi przypomnieliśmy sobie te najbardziej znane. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali informacji i ciekawostek z życia tych miłych futrzaków. W trakcie zajęć naśladowali zachowania kotów, robili z papieru kocie maski, rozpoznawali znane kociaki  z bajek, pili na czas mleko przez słomkę i łapali papierowe myszki.

Podczas spotkania towarzyszyła im piosenka "Po prostu koci świat" z filmu animowanego pt. "Dziwny świat Kota Filemona".

zapraszamy do galerii

  

 (15-02-2017)

           Tradycyjnie podczas ferii zimowych dzieci i młodzież z Ostrowa i okolic miały okazję wziąć udział w zajęciach nauki gry w szachy pt. „Graj jak Kasparow”. W Filii nr 1 odbyły się trzy szachowe spotkania. Była to kolejna z licznych propozycji Biblioteki w ramach akcji BIBLIOFERIE. Mnóstwo emocji, świetna zabawa i zdrowa rywalizacja - tak w skrócie można opisać szachowe rozgrywki, które już na stałe wpisały się w biblioteczny program zajęć dla dzieci i młodzieży. Wśród uczestników znaleźli się miłośnicy szachów w przedziale wiekowym od 6 do 24 lat. Mogli oni przyswoić sobie teorię, analizować partie przy użyciu tablicy multimedialnej oraz rozegrać towarzyskie pojedynki. Współorganizatorem szachowych spotkań było Centrum Szachowe „Skoczek”. Wykłady prowadził mistrz FIDE Paweł Dudziński, który udzielał również uczestnikom cennych wskazówek i fachowych porad oraz czuwał nad przebiegiem wszystkich rozgrywek. Biblioteka Publiczna już od lat wspiera ostrowskie szachy, organizując w swych progach cykl turniejów o Grand Prix i Puchar Dyrektora Biblioteki (w lipcu 2017 r. będzie to już 13. cykl!) oraz feryjne zajęcia nauki „Graj jak Kasparow”.

zapraszamy do galerii

  

 (09-02-2017)

        Prawdziwe oblężenie przeżyła w minioną środę Filia nr 7. Wszystko za sprawą spektaklu Kraina z Lodu, który dostarczył dzieciom wiele niezapomnianych wrażeń i radości. Przedstawienie w wykonaniu artystów teatru Fantazja, inspirowane niezwykle popularnym i uwielbianym przez milusińskich na całym świecie filmem Walta Disneya, zrobiło furorę wśród małych widzów. A najlepiej może o tym świadczyć fakt, że niektórzy obejrzeli je aż dwukrotnie. Spotkaniu towarzyszyły warsztaty plastyczne oraz quiz, nawiązujące tematycznie do wspomnianej bajki. 

W  trakcie tego humorystycznego, ale i pouczającego spektaklu nie zabrakło wesołych zabaw muzyczno-ruchowych i wspólnego śpiewania piosenek z filmu. Zarówno dzieciom, jak i rodzicom spodobało się pozytywne przesłanie historii, opowiadającej o potędze miłości i sile rodzinnych więzi.

zapraszamy do galerii

  Czytaj więcej...

          W ramach obchodów Roku Józefa Piłsudskiego, Biblioteka Główna zaprasza do oglądania wystawy pt. „Chłopcy malowani. Poezja i proza Legionów Polskich”. Zawiera ona teksty poetyckie oraz wspomnienia piłsudczyków spisane w okopach podczas wojny. Ilustracją do tekstów są zdjęcia archiwalne ukazujące życie codzienne legionistów. 

 
 
 
 
 
Scenariusz wystawy: Justyna Polakowska
Opracowanie graficzne: Ewa Gołda
Realizacja: wystawypolakowska.pl
Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Biblioteki Głównej, przy ul. Wolności 2, w holu na I piętrze. 
 
 
 
  

Strona 10 z 48Pierwsza   Poprzednia   5  6  7  8  9  [10]  11  12  13  14  Następna   Ostatnia   

  Szukaj

 

KATALOGI ON-LINE
 

 


 

 

 

  

 

 ( trwa aktualizacja )

 

nasza strona na


 

Kartoteka Regionalna
    i Zagadnieniowa

 


 

 

 


 

 

 

 

NEWSLETTER
Biblioteka Ostrów

Bądź na bieżąco! Zapisz się na listę subskrybentów!

 

E-mail:
Powiadamiaj
 
 


           

 

Copyright 2012 Biblioteka Publiczna w Ostrowie Wielkopolskim   |      Zaloguj