WARSZTATY PLASTYCZNE W FILII NR 2
 (08-10-2018(

        Szóstego października o godzinie 10:00 w Filii nr 2 zebrały się dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury z grupy „Sprawne rączki” pod kierunkiem Beaty Hajdziony aby wysłuchać fragmentów książki „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza. Książkę czytały: Katarzyna Lisiak- prezes Stowarzyszenia Kulturalno -Edukacyjno- Społecznego „re-Ewolucja”, Justyna Szymendera - bibliotekarka ze Szkoły podstawowej nr 11 w Ostrowie Wielkopolskim oraz Paulina Dobrzyńska - plastyczka z MDK. Gości powitała Regina Walotka- kierowniczka Filii nr 2.

 Po wysłuchaniu fragmentów powieści dzieci i dorośli rozpoczęli dyskusję dotyczącą historii naszego miasta, a w szczególności Placu 23 Stycznia, który przed II wojną światową wyglądał zupełnie inaczej niż obecnie. Była tam bowiem dzielnica żydowska, która w 1940 roku została zniszczona przez okupantów niemieckich i zamieniona na plac rekreacyjny. W nawiązaniu do przeczytanej książki wszyscy zastanawiali się, czy w drzewach może być „zaklęta” historia i pamięć o minionych czasach, czy na przykład drzewa pamiętają odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku? Odpowiedź była twierdząca! Drzewa żyją i przeżywają i nie jest to tylko bajka! Zwrócono uwagę na doniosłą rolę, jaką drzewa odgrywają w oczyszczaniu powietrza ze spalin i dwutlenku węgla, na ich rolę estetyczną oraz historyczną jako strażnika pamięci o dawnych ludziach i ich przeżyciach.

Po części literackiej i pogadance dzieci, przy pomocy dorosłych, rozpoczęły warsztat plastyczny- z przygotowanych uprzednio na szydełku „szalików” zaczęły tworzyć kolorowe kompozycje na krzesłach czytelni. Nawiązały w ten sposób do nieco zapomnianych już „babcinych” technik dziewiarskich. W ruch poszły igły, nici i nożyczki oraz nieskrępowana wyobraźnia i fantazja. Powstały jesienne ubranka dla krzeseł, które przez jakiś czas umilą i uatrakcyjnią korzystanie z czytelni. W pracach tych, oprócz wymienionych wcześniej pań, pomagała Violetta Sikora z MDK oraz rodzice. A kto skończył działania plastyczne mógł zapoznać się z księgozbiorem Filii nr 2 dzięki pomocy Reginy Walotki- szefowej Filii nr 2; można było również zasiąść na poduszkach w dowolnej „strefie” biblioteki i spokojnie poczytać!
Warsztaty zakończyły się o godzinie 12:00 słodkim poczęstunkiem i herbatą.
 Zamieścił: informatyk
Liczba wyświetleń: 101

Powrót

  Szukaj

 

KATALOGI ON-LINE
 

 


 

 

 

  

 

 ( trwa aktualizacja )

 

nasza strona na


 

Kartoteka Regionalna
    i Zagadnieniowa

 


 

 

 


 

 

 

 

NEWSLETTER
Biblioteka Ostrów

Bądź na bieżąco! Zapisz się na listę subskrybentów!

 

E-mail:
Powiadamiaj
 
 


           

 

Copyright 2012 Biblioteka Publiczna w Ostrowie Wielkopolskim   |      Zaloguj